26. februar 2020. – Grupa za zagovaranje javnih politika Kosovo-Srbija, na konferenciji održanoj 26. februara u beogradskom Medija centru, predstavila je publikaciju “Perspektive sporazuma iz tehničkog dijaloga Beograda i Prištine pod okriljem EU”.
Publikacija predstavlja zbirku članaka o koristima iz sporazuma koji proizilaze iz tehničkog dijaloga između Beograda i Prištine. Predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost Sonja Liht je na samom početku istakla da trojezična publikacija ima za cilj da građanima približi dijalog koji je i dalje vrlo potreban.
Kako je istakla Liht, cilj projekta je da se građanima obe zajednice pomogne da razumeju šta je to što zaista utiče na promene u njihovim životima, te kako im sporazumi od onih vezanih za energetski sektor do onih koji omogućavaju regionalnu saradnju, mogu promeniti život.
Kao konkretan primer navela tekst pripadnika romske zajednice iz Mitrovice, koji opisuje kako je pre sporazuma bilo teško doći do najosnovnijih dokumenata.
U autorskim tekstovima, koji su u proteklih godinu i po dana objavljivani u medijima na Kosovu i u Srbiji, ističe se efekat koji sporazumi imaju na život građana, kao i postignuća tehničkog dijaloga u normalizaciji odnosa dve strane.
Autori, građani i stručnjaci iz Srbije i sa Kosova, preneli su svoja lična stanovišta i iskustva o pozitivnim rezultatima niza sporazuma o tehničkom dijalogu. Među njima je bila i Jovana Radosavljević, iz organizacije Nova društvena inicijativa iz Severne Mitrovice.
Govoreći o sporazumu o slobodi kretanja, Radosavljević je istakla da je pre 2011. bilo jako teško putovati po Kosovu ili u Srbiju, ali je danas kontekst promenjen, jer postoje institucije i unapeđen je suživot.
Ipak, kako je ocenila, i dalje ima problema u vezi registarskih tablica, te pitanje dokumenata i pasoša za Srbe na Kosovu. “I dalje ostaju sitna tehnička pitanja koja utiču na živote ljudi”, izjavila je ona.
Urednik portala European Western Balkans Nikola Burazer, koji je napisao tekst o sporazumu o regionalnom predstavljanju Kosova, podsetio je da su slučajni susreti čelnika Srbije i Kosova pre deset godina pratile kontroverze, a danas su se stvari promenile. “Danas je normalno da se političari sastaju”, rekao je Burazer.
Na ovoj konferenciji, okupljeni predstavnici civilnog društva, institucija, zainteresovani pojedinci i mediji su mogli da dobiju štampano izdanje publikacije.
Ovaj događaj i publikacija su omogućeni uz finansijsku podršku Evropske unije. Sadržaj ovog događaja i ove publikacije je isključivo odgovornost Grupe za javno zagovaranje politika između Kosova i Srbije i ne može se ni na koji način smatrati da odražava stavove Evropske unije.